Image for F461AG154R160C is not available
F461AG154R160C
DigiKey Part Number
399-F461AG154R160C-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
F461AG154R160C
Description
.150UF 160V
Manufacturer Standard Lead Time
34 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
0.15 µF Film Capacitor 90V 160V Polypropylene (PP), Metallized Radial
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Mfr
Mounting Type
Through Hole
Series
Package / Case
Packaging
Bulk
Size / Dimension
0.512" L x 0.157" W (13.00mm x 4.00mm)
Part Status
Active
Height - Seated (Max)
0.354" (9.00mm)
Capacitance
Termination
PC Pins
Voltage Rating - AC
90V
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Voltage Rating - DC
160V