EXV227M035A9PAA
DigiKey Part Number
399-6731-2-ND - Tape & Reel (TR)
399-6731-1-ND - Cut Tape (CT)
399-6731-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EXV227M035A9PAA
Description
CAP ALUM 220UF 20% 35V SMD
Detailed Description
220 µF 35 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 120mOhm @ 100kHz 5000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
EXV227M035A9PAA Models
Category
Polarization
Polar
Ripple Current @ Low Frequency
595 mA @ 120 Hz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Ripple Current @ High Frequency
850 mA @ 100 kHz
Impedance
120 mOhms
Capacitance
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.413" (10.50mm)
Voltage - Rated
35 V
Mounting Type
ESR (Equivalent Series Resistance)
120mOhm @ 100kHz
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C
Base Product Number
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C