EXV108M6R3S9PAA is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
Upgrade
Panasonic Industry
In Stock: 874
Datasheet
Parametric Equivalent
Rubycon
In Stock: 1.437
Panasonic Industry
Chemi-Con
Nichicon
Nichicon
In Stock: 765
In Stock: 416
1000 µF 6.3 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 120mOhm @ 100kHz 5000 Hrs @ 105°C
EXV108M6R3S9PAA
DigiKey Part Number
EXV108M6R3S9PAA-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EXV108M6R3S9PAA
Description
CAP ALUM 1000UF 20% 6.3V SMD
Detailed Description
EDA/CAD Models
EXV108M6R3S9PAA Models
Ripple Current @ Low Frequency
595 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
850 mA @ 100 kHz
Impedance
120 mOhms
Capacitance
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.413" (10.50mm)
Voltage - Rated
6.3 V
Surface Mount Land Size
0.406" L x 0.406" W (10.30mm x 10.30mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
120mOhm @ 100kHz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C