EXV107M050A9PAA
DigiKey Part Number
399-6728-2-ND - Tape & Reel (TR)
399-6728-1-ND - Cut Tape (CT)
399-6728-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EXV107M050A9PAA
Description
CAP ALUM 100UF 20% 50V SMD
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
100 µF 50 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 340mOhm @ 100kHz 5000 Hrs @ 105°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
EXV107M050A9PAA Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
469 mA @ 120 Hz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Ripple Current @ High Frequency
670 mA @ 100 kHz
Part Status
Active
Impedance
340 mOhms
Capacitance
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.413" (10.50mm)
Voltage - Rated
50 V
Mounting Type
ESR (Equivalent Series Resistance)
340mOhm @ 100kHz
Package / Case
Radial, Can - SMD
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C
Base Product Number
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C