ESY158M063AN3AA is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Rubycon
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Rubycon
In Stock: 316
Datasheet
In Stock: 0
Nichicon
In Stock: 200
1500 µF 63 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 24mOhm @ 100kHz 5000 Hrs @ 105°C
ESY158M063AN3AA
DigiKey Part Number
399-ESY158M063AN3AA-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ESY158M063AN3AA
Description
CAP ALUM 1500UF 20% 63V RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
ESY158M063AN3AA Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
2.1888 A @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
2.736 A @ 100 kHz
Part Status
Active
Impedance
24 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.709" Dia (18.00mm)
Voltage - Rated
63 V
Height - Seated (Max)
1.654" (42.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
24mOhm @ 100kHz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C