ESY107M025AE3AA
DigiKey Part Number
399-6118-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ESY107M025AE3AA
Description
CAP ALUM 100UF 20% 25V RADIAL TH
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
100 µF 25 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 130mOhm @ 100kHz 2000 Hrs @ 105°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
ESY107M025AE3AA Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
287 mA @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
410 mA @ 100 kHz
Part Status
Active
Impedance
130 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.098" (2.50mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.248" Dia (6.30mm)
Voltage - Rated
25 V
Height - Seated (Max)
0.492" (12.50mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
130mOhm @ 100kHz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C