ESW687M016AH2AA is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
TDK
In Stock: 0
Datasheet
Chinsan (Elite)
In Stock: 794
KYOCERA AVX
In Stock: 477
Nichicon
680 µF 16 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C
ESW687M016AH2AA
DigiKey Part Number
399-ESW687M016AH2AA-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ESW687M016AH2AA
Description
CAP ALUM RAD 105C
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
ESW687M016AH2AA Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
577.5 mA @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
1.05 A @ 100 kHz
Part Status
Active
Impedance
68 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Voltage - Rated
16 V
Height - Seated (Max)
0.669" (17.00mm)
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C