ESW226M100AG3AA
DigiKey Part Number
399-6627-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ESW226M100AG3AA
Description
CAP ALUM 22UF 20% 100V RADIAL TH
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
22 µF 100 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 680mOhm @ 100kHz 4000 Hrs @ 105°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
ESW226M100AG3AA Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
92 mA @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
230 mA @ 100 kHz
Part Status
Active
Impedance
680 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.138" (3.50mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Voltage - Rated
100 V
Height - Seated (Max)
0.492" (12.50mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
680mOhm @ 100kHz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
4000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C