ESU226M400AL3AA is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Rubycon
In Stock: 951
Datasheet
Rubycon
In Stock: 953
In Stock: 881
Nichicon
In Stock: 461
Nichicon
In Stock: 930
22 µF 400 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 12000 Hrs @ 105°C
ESU226M400AL3AA
DigiKey Part Number
399-ESU226M400AL3AA-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ESU226M400AL3AA
Description
CAP ALUM RAD 105C
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
ESU226M400AL3AA Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
215 mA @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
430 mA @ 100 kHz
Part Status
Active
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.512" Dia (13.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.866" (22.00mm)
Voltage - Rated
400 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
12000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can
Operating Temperature
-25°C ~ 105°C