EST226M050AC3JA
DigiKey Part Number
399-EST226M050AC3JATR-ND - Tape & Reel (TR)
399-EST226M050AC3JACT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EST226M050AC3JA
Detailed Description
22 µF 50 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2.3Ohm @ 100kHz 5000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
EST226M050AC3JA Models
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Ripple Current @ Low Frequency
84 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
210 mA @ 100 kHz
Capacitance
Lead Spacing
0.079" (2.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.197" Dia (5.00mm)
Voltage - Rated
50 V
Height - Seated (Max)
0.492" (12.50mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
2.3Ohm @ 100kHz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C