EST128M050AM2AA is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Surge
In Stock: 0
Datasheet
1.2 mF 50 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 54mOhm @ 100kHz 10000 Hrs @ 105°C
EST128M050AM2AA
DigiKey Part Number
399-EST128M050AM2AA-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EST128M050AM2AA
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
EST128M050AM2AA Models
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency
1.806 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
3.01 A @ 100 kHz
Capacitance
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.630" Dia (16.00mm)
Voltage - Rated
50 V
Height - Seated (Max)
1.339" (34.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
54mOhm @ 100kHz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
10000 Hrs @ 105°C