ESL685M400AH8AA
DigiKey Part Number
399-ESL685M400AH8AA-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ESL685M400AH8AA
Description
CAP ALUM RAD 105C
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
6.8 µF 400 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 8.7Ohm @ 100kHz 10000 Hrs @ 105°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
ESL685M400AH8AA Models
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Mfr
Polarization
Polar
Series
Applications
Packaging
Bulk
Ripple Current @ Low Frequency
110 mA @ 120 Hz
Part Status
Active
Ripple Current @ High Frequency
220 mA @ 100 kHz
Capacitance
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Voltage - Rated
400 V
Height - Seated (Max)
0.630" (16.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
8.7Ohm @ 100kHz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
10000 Hrs @ 105°C