ESL337M025AGMAA
DigiKey Part Number
399-15745-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ESL337M025AGMAA
Description
CAP ALUM 330UF 20% 25V RADIAL TH
Detailed Description
330 µF 25 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 61mOhm @ 100kHz 10000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
ESL337M025AGMAA Models
Category
Ripple Current @ Low Frequency
482.5 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
965 mA @ 100 kHz
Lead Spacing
0.138" (3.50mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.531" (13.50mm)
Voltage - Rated
25 V
Mounting Type
ESR (Equivalent Series Resistance)
61mOhm @ 100kHz
Package / Case
Radial, Can
Lifetime @ Temp.
10000 Hrs @ 105°C
Base Product Number
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C