ESL187M063AH8EA
DigiKey Part Number
399-ESL187M063AH8EACT-ND - Cut Tape (CT)
399-ESL187M063AH8EATB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ESL187M063AH8EA
Description
CAP ALUM RAD 105C
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
180 µF 63 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 190mOhm @ 100kHz 10000 Hrs @ 105°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
ESL187M063AH8EA Models
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Mfr
Polarization
Polar
Series
Applications
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Ripple Current @ Low Frequency
362.5 mA @ 120 Hz
Part Status
Active
Ripple Current @ High Frequency
725 mA @ 100 kHz
Capacitance
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Voltage - Rated
63 V
Height - Seated (Max)
0.630" (16.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
190mOhm @ 100kHz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
10000 Hrs @ 105°C