ESK476M200AL3AA is available for purchase but is not normally stocked.
Parametric Equivalent
Rubycon
In Stock: 1.268
Datasheet
Panasonic Industry
In Stock: 982
Nichicon
Nichicon
In Stock: 605
In Stock: 391
In Stock: 130
In Stock: 235
47 µF 200 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C
ESK476M200AL3AA
DigiKey Part Number
399-ESK476M200AL3AA-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ESK476M200AL3AA
Detailed Description
EDA/CAD Models
ESK476M200AL3AA Models
Ripple Current @ Low Frequency
200 mA @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
280 mA @ 10 kHz
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.512" Dia (13.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.866" (22.00mm)
Voltage - Rated
200 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C