ESK476M100AH1EA is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
Nichicon
Nichicon
47 µF 100 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C
ESK476M100AH1EA
DigiKey Part Number
399-ESK476M100AH1EATB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ESK476M100AH1EA
Detailed Description
EDA/CAD Models
ESK476M100AH1EA Models
Ripple Current @ Low Frequency
190 mA @ 120 Hz
Packaging
Tape & Box (TB)
Ripple Current @ High Frequency
285 mA @ 10 kHz
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.531" (13.50mm)
Voltage - Rated
100 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C