ESK227M050AH1EA
DigiKey Part Number
399-6654-1-ND - Cut Tape (CT)
399-6654-3-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ESK227M050AH1EA
Description
CAP ALUM 220UF 20% 50V RADIAL TH
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
220 µF 50 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
ESK227M050AH1EA Models
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Mfr
Polarization
Polar
Series
Applications
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Part Status
Active
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.531" (13.50mm)
Tolerance
±20%
Mounting Type
Voltage - Rated
50 V
Package / Case
Radial, Can
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 85°C