ESK108M063AM7EA
DigiKey Part Number
399-ESK108M063AM7EATB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ESK108M063AM7EA
Detailed Description
1 mF 63 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C
EDA/CAD Models
ESK108M063AM7EA Models
Ripple Current @ Low Frequency
1.31 A @ 120 Hz
Packaging
Tape & Box (TB)
Ripple Current @ High Frequency
1.5065 A @ 10 kHz
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.630" Dia (16.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.063" (27.00mm)
Voltage - Rated
63 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C