ESK108M025AH4EA
DigiKey Part Number
399-6652-1-ND - Cut Tape (CT)
399-6652-3-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ESK108M025AH4EA
Description
CAP ALUM 1000UF 20% 25V RADIAL
Detailed Description
1000 µF 25 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C
EDA/CAD Models
ESK108M025AH4EA Models
Ripple Current @ Low Frequency
760 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
874 mA @ 10 kHz
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.827" (21.00mm)
Voltage - Rated
25 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C