ESK106M025AC3AA
DigiKey Part Number
399-ESK106M025AC3AA-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ESK106M025AC3AA
Detailed Description
10 µF 25 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C
EDA/CAD Models
ESK106M025AC3AA Models
Ripple Current @ Low Frequency
50 mA @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
75 mA @ 10 kHz
Lead Spacing
0.079" (2.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.197" Dia (5.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.492" (12.50mm)
Voltage - Rated
25 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C