ESH686M400AN2AA is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Chemi-Con
In Stock: 241
Datasheet
Parametric Equivalent
Nichicon
In Stock: 228
Datasheet
68 µF 400 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C
ESH686M400AN2AA
DigiKey Part Number
399-ESH686M400AN2AA-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ESH686M400AN2AA
Detailed Description
EDA/CAD Models
ESH686M400AN2AA Models
Ripple Current @ Low Frequency
325 mA @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
520 mA @ 10 kHz
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.709" Dia (18.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.496" (38.00mm)
Voltage - Rated
400 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-25°C ~ 105°C