ESH686M100AH4AA is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
KYOCERA AVX
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
KYOCERA AVX
In Stock: 0
Datasheet
68 µF 100 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C
ESH686M100AH4AA
DigiKey Part Number
399-ESH686M100AH4AA-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ESH686M100AH4AA
Detailed Description
EDA/CAD Models
ESH686M100AH4AA Models
Ripple Current @ Low Frequency
241 mA @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
482 mA @ 10 kHz
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.866" (22.00mm)
Voltage - Rated
100 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C