ESH226M500AL4AA
DigiKey Part Number
399-15676-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ESH226M500AL4AA
Description
CAP ALUM 22UF 20% 500V RADIAL TH
Detailed Description
22 µF 500 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
ESH226M500AL4AA Models
Ripple Current @ Low Frequency
115 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
132.25 mA @ 100 kHz
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.512" Dia (13.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.063" (27.00mm)
Voltage - Rated
500 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-25°C ~ 105°C