ESH108M025AH4AA
DigiKey Part Number
399-15680-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ESH108M025AH4AA
Description
CAP ALUM 1000UF 20% 25V RADIAL
Detailed Description
1000 µF 25 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
ESH108M025AH4AA Models
Ripple Current @ Low Frequency
740 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
851 mA @ 10 kHz
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.866" (22.00mm)
Voltage - Rated
25 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C