ESG476M250AM5AA is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Upgrade
Chemi-Con
In Stock: 1.305
Datasheet
Upgrade
Chemi-Con
In Stock: 1.851
Datasheet
Nichicon
Nichicon
In Stock: 207
Parametric Equivalent
Rubycon
In Stock: 819
Parametric Equivalent
CORNELL DUBILIER KNOWLES
TDK
In Stock: 472
In Stock: 27
Ymin
Surge
In Stock: 599
In Stock: 341
47 µF 250 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 1.5Ohm @ 100kHz 5000 Hrs @ 105°C
ESG476M250AM5AA
DigiKey Part Number
399-6092-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ESG476M250AM5AA
Description
CAP ALUM 47UF 20% 250V RADIAL TH
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
ESG476M250AM5AA Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
275 mA @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
440 mA @ 10 kHz
Part Status
Active
Impedance
1.5 Ohms
Capacitance
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.630" Dia (16.00mm)
Voltage - Rated
250 V
Height - Seated (Max)
0.866" (22.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
1.5Ohm @ 100kHz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C