ESE225M250AE3AA is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Rubycon
Parametric Equivalent
Rubycon
In Stock: 0
Datasheet
Chemi-Con
In Stock: 244
Cornell Dubilier Knowles
Nichicon
2.2 µF 250 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C
ESE225M250AE3AA
DigiKey Part Number
399-ESE225M250AE3AA-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ESE225M250AE3AA
Detailed Description
EDA/CAD Models
ESE225M250AE3AA Models
Ripple Current @ Low Frequency
23 mA @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
34.5 mA @ 10 kHz
Lead Spacing
0.098" (2.50mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.248" Dia (6.30mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.492" (12.50mm)
Voltage - Rated
250 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C