ESE105M100AC3EA
DigiKey Part Number
399-ESE105M100AC3EACT-ND - Cut Tape (CT)
399-ESE105M100AC3EATB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ESE105M100AC3EA
Description
CAP ALUM 1UF 20% 100V RADIAL TH
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1 µF 100 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
ESE105M100AC3EA Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
15 mA @ 120 Hz
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Ripple Current @ High Frequency
21.75 mA @ 10 kHz
Part Status
Active
Lead Spacing
0.079" (2.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.197" Dia (5.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.492" (12.50mm)
Voltage - Rated
100 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C