ESC107M035AE3AA
DigiKey Part Number
399-ESC107M035AE3AA-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ESC107M035AE3AA
Description
CAP ALUM RAD 105C
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
100 µF 35 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
ESC107M035AE3AA Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
210 mA @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
300 mA @ 100 kHz
Part Status
Active
Impedance
180 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.098" (2.50mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.248" Dia (6.30mm)
Voltage - Rated
35 V
Height - Seated (Max)
0.492" (12.50mm)
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C