ERP610W221MDRU
DigiKey Part Number
399-13589-2-ND - Tape & Reel (TR)
399-13589-1-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ERP610W221MDRU
Description
CAP CER 220PF 760VAC Y5T RADIAL
Customer Reference
Detailed Description
220 pF ±20% 760VAC Ceramic Capacitor Y5T Radial
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
ERP610W221MDRU Models
Category
Ratings
X1, Y1
Mfr
Applications
Series
Mounting Type
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Package / Case
Radial
Part Status
Obsolete
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.433" (11.00mm)
Tolerance
±20%
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Voltage - Rated
Lead Style
Straight
Temperature Coefficient
Base Product Number
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C