ERP610W101KDF0
DigiKey Part Number
399-ERP610W101KDF0TB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ERP610W101KDF0
Description
CAP CER RAD DISC SAFETY
Customer Reference
Detailed Description
100 pF ±10% 760V Ceramic Capacitor Y5S Radial, Disc
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Mfr
Ratings
X1, Y1
Series
Applications
Packaging
Tape & Box (TB)
Mounting Type
Part Status
Obsolete
Package / Case
Radial, Disc
Capacitance
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Tolerance
±10%
Height - Seated (Max)
0.433" (11.00mm)
Voltage - Rated
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)