ELG338M063AT1AA is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Surge
Parametric Equivalent
Surge
In Stock: 0
Datasheet
3.3 mF 63 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 105°C
ELG338M063AT1AA
DigiKey Part Number
399-ELG338M063AT1AA-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ELG338M063AT1AA
Detailed Description
EDA/CAD Models
ELG338M063AT1AA Models
Ripple Current @ Low Frequency
2.1 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
2.436 A @ 10 kHz
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
1.378" Dia (35.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.063" (27.00mm)
Voltage - Rated
63 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C