ELG278M050AQ2AV is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
KEMET
Parametric Equivalent
TDK
In Stock: 0
Datasheet
2.7 mF 50 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 105°C
ELG278M050AQ2AV
DigiKey Part Number
399-ELG278M050AQ2AV-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ELG278M050AQ2AV
Detailed Description
EDA/CAD Models
ELG278M050AQ2AV Models
Ripple Current @ Low Frequency
1.7 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
1.972 A @ 10 kHz
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.866" Dia (22.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.260" (32.00mm)
Voltage - Rated
50 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C