ELG229M025AT3AA is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Chemi-Con
In Stock: 0
Datasheet
22 mF 25 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 105°C
ELG229M025AT3AA
DigiKey Part Number
399-ELG229M025AT3AA-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ELG229M025AT3AA
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
ELG229M025AT3AA Models
Ripple Current @ Low Frequency
3.8 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
4.408 A @ 10 kHz
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
1.378" Dia (35.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.457" (37.00mm)
Voltage - Rated
25 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C