ELG187M450AT2AA is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Rubycon
Parametric Equivalent
Rubycon
In Stock: 0
Datasheet
Würth Elektronik
In Stock: 81
TDK
TDK
Chemi-Con
Nichicon
In Stock: 141
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
180 µF 450 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 105°C
ELG187M450AT2AA
DigiKey Part Number
399-ELG187M450AT2AA-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ELG187M450AT2AA
Detailed Description
EDA/CAD Models
ELG187M450AT2AA Models
Ripple Current @ Low Frequency
850 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
1.2325 A @ 10 kHz
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
1.378" Dia (35.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.260" (32.00mm)
Voltage - Rated
450 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-25°C ~ 105°C