ELG158M100AR4AA is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
1.5 mF 100 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 105°C
ELG158M100AR4AA
DigiKey Part Number
399-ELG158M100AR4AA-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ELG158M100AR4AA
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
ELG158M100AR4AA Models
Ripple Current @ Low Frequency
2 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
2.32 A @ 10 kHz
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.984" Dia (25.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.654" (42.00mm)
Voltage - Rated
100 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C