EEV107M050S9MAA
DigiKey Part Number
399-EEV107M050S9MAATR-ND - Tape & Reel (TR)
399-EEV107M050S9MAACT-ND - Cut Tape (CT)
399-EEV107M050S9MAADKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EEV107M050S9MAA
Description
CAP ALUM 100UF 20% 50V SMD
Detailed Description
100 µF 50 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
EEV107M050S9MAA Models
Category
Ratings
Ripple Current @ Low Frequency
210 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
300 mA @ 100 kHz
Impedance
400 mOhms
Capacitance
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.413" (10.50mm)
Voltage - Rated
50 V
Surface Mount Land Size
0.327" L x 0.327" W (8.30mm x 8.30mm)
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C