EEV106M025A9BAA
DigiKey Part Number
399-6694-2-ND - Tape & Reel (TR)
399-6694-1-ND - Cut Tape (CT)
399-6694-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EEV106M025A9BAA
Description
CAP ALUM 10UF 20% 25V SMD
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 µF 25 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 105°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
EEV106M025A9BAA Models
Category
Applications
Mfr
Ripple Current @ Low Frequency
63 mA @ 120 Hz
Series
Ripple Current @ High Frequency
90 mA @ 100 kHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Impedance
1.93 Ohms
Part Status
Active
Size / Dimension
0.157" Dia (4.00mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.222" (5.65mm)
Tolerance
±20%
Surface Mount Land Size
0.169" L x 0.169" W (4.30mm x 4.30mm)
Voltage - Rated
25 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can - SMD
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C