EE2-24SNUH-L
DigiKey Part Number
399-11004-2-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EE2-24SNUH-L
Description
RELAY GEN PURPOSE DPDT 2A 24V
Manufacturer Standard Lead Time
99 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
General Purpose Relay DPDT (2 Form C) Surface Mount
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
EE2-24SNUH-L Models
Category
Coil Type
Latching, Single Coil
Manufacturer
KEMET
Termination Style
Gull Wing
Series
Must Operate Voltage
18 VDC
Packaging
Tape & Reel (TR)
Operate Time
2 ms
Part Status
Active
Release Time
1 ms
Mounting Type
Surface Mount
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Coil Voltage
24VDC
Contact Material
Silver Alloy, Gold Alloy
Contact Form
DPDT (2 Form C)
Approval Agency
CSA, TUV, UL
Contact Rating (Current)
2 A
Relay Type
General Purpose
Switching Voltage
250VAC, 220VDC - Max
Coil Resistance
5.76 kOhms
Load - Max Switching
500VA, 440W
Base Product Number
Coil Current
4.2 mA