EDK227M016A9HAA
DigiKey Part Number
399-6679-2-ND - Tape & Reel (TR)
399-6679-1-ND - Cut Tape (CT)
399-6679-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EDK227M016A9HAA
Description
CAP ALUM 220UF 20% 16V SMD
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
220 µF 16 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 85°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
EDK227M016A9HAA Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
162 mA @ 120 Hz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Ripple Current @ High Frequency
202.5 mA @ 10 kHz
Part Status
Active
Size / Dimension
0.248" Dia (6.30mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.315" (8.00mm)
Tolerance
±20%
Surface Mount Land Size
0.260" L x 0.307" W (6.60mm x 7.80mm)
Voltage - Rated
16 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 85°C
Package / Case
Radial, Can - SMD
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C