EDK106M016A9BAA
DigiKey Part Number
399-6664-2-ND - Tape & Reel (TR)
399-6664-1-ND - Cut Tape (CT)
399-6664-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EDK106M016A9BAA
Description
CAP ALUM 10UF 20% 16V SMD
Detailed Description
10 µF 16 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 85°C
EDA/CAD Models
EDK106M016A9BAA Models
Ripple Current @ Low Frequency
28 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
35 mA @ 10 kHz
Size / Dimension
0.157" Dia (4.00mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.222" (5.64mm)
Tolerance
±20%
Surface Mount Land Size
0.169" L x 0.217" W (4.30mm x 5.50mm)
Voltage - Rated
16 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C