EDH226M035A9GAA
DigiKey Part Number
399-EDH226M035A9GAATR-ND - Tape & Reel (TR)
399-EDH226M035A9GAACT-ND - Cut Tape (CT)
399-EDH226M035A9GAADKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EDH226M035A9GAA
Description
CAP ALUM 22UF 20% 35V SMD
Detailed Description
22 µF 35 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
EDH226M035A9GAA Models
Category
Polarization
Polar
Ripple Current @ Low Frequency
60 mA @ 120 Hz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Ripple Current @ High Frequency
75 mA @ 10 kHz
Size / Dimension
0.248" Dia (6.30mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.222" (5.65mm)
Tolerance
±20%
Surface Mount Land Size
0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)
Voltage - Rated
35 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C