EDH107M016S9GAA is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 490
Datasheet
Upgrade
Rubycon
In Stock: 983
Datasheet
Upgrade
Rubycon
In Stock: 0
In Stock: 1.616
Cornell Dubilier Knowles
Panasonic Industry
Panasonic Industry
Chemi-Con
In Stock: 523
100 µF 16 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 105°C
EDH107M016S9GAA
DigiKey Part Number
EDH107M016S9GAA-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EDH107M016S9GAA
Description
CAP ALUM 100UF 20% 16V SMD
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
EDH107M016S9GAA Models
Category
Ratings
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
71 mA @ 120 Hz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Ripple Current @ High Frequency
88.75 mA @ 10 kHz
Part Status
Active
Size / Dimension
0.248" Dia (6.30mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.222" (5.65mm)
Tolerance
±20%
Surface Mount Land Size
0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)
Voltage - Rated
16 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can - SMD
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C