EDH106M050S9GAA is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
Direct
Panasonic Industry
Upgrade
Rubycon
Upgrade
Rubycon
Cornell Dubilier Knowles
Cornell Dubilier Knowles
Panasonic Industry
Chemi-Con
10 µF 50 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 105°C
EDH106M050S9GAA
DigiKey Part Number
EDH106M050S9GAA-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EDH106M050S9GAA
Description
CAP ALUM 10UF 20% 50V SMD
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
EDH106M050S9GAA Models
Category
Ratings
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
40 mA @ 120 Hz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Ripple Current @ High Frequency
50 mA @ 10 kHz
Part Status
Active
Size / Dimension
0.248" Dia (6.30mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.222" (5.65mm)
Tolerance
±20%
Surface Mount Land Size
0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)
Voltage - Rated
50 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can - SMD
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C