CWR09FC336KR
DigiKey Part Number
1001-2314-2-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CWR09FC336KR
Description
CAP TANT 33UF 10% 10V 2711
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
33 µF Molded Tantalum Capacitors 10 V 2711 (6728 Metric) 1.1Ohm
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
CWR09FC336KR Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Mounting Type
Surface Mount
Series
Package / Case
2711 (6728 Metric)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Size / Dimension
0.265" L x 0.110" W (6.73mm x 2.79mm)
Part Status
Active
Height - Seated (Max)
0.125" (3.17mm)
Capacitance
Features
High Reliability
Tolerance
±10%
Failure Rate
R (0.01%)
Voltage - Rated
10 V
Grade
Military
Type
Molded
Qualification
MIL-PRF-55365/4
ESR (Equivalent Series Resistance)
1.1Ohm