CKC33C563KDGACTU
DigiKey Part Number
399-CKC33C563KDGACTUTR-ND - Tape & Reel (TR)
399-CKC33C563KDGACTUCT-ND - Cut Tape (CT)
399-CKC33C563KDGACTUDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CKC33C563KDGACTU
Description
KC-LINK 3640 56NF 1000VDC C0G
Manufacturer Standard Lead Time
11 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
0.056 µF ±10% 1000V (1kV) Ceramic Capacitor C0G, NP0 3640 (9110 Metric)
EDA/CAD Models
CKC33C563KDGACTU Models
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Size / Dimension
0.366" L x 0.402" W (9.30mm x 10.20mm)
Tolerance
±10%
Thickness (Max)
0.106" (2.70mm)