CKC21X472KEGACTU is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
4700 pF ±10% 1200V (1.2kV) Ceramic Capacitor C0G, NP0 2220 (5750 Metric)
CKC21X472KEGACTU
DigiKey Part Number
399-CKC21X472KEGACTUTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CKC21X472KEGACTU
Description
KC-LINK 2220 4.7NF 1200VDC C0G
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
CKC21X472KEGACTU Models
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Mfr
Features
Low ESL, Soft Termination, High Voltage, High Temperature
Series
Applications
Packaging
Tape & Reel (TR)
Mounting Type
Part Status
Active
Package / Case
2220 (5750 Metric)
Capacitance
Size / Dimension
0.232" L x 0.197" W (5.90mm x 5.00mm)
Tolerance
±10%
Thickness (Max)
0.071" (1.80mm)