CK12BX103K
DigiKey Part Number
1001-2040-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CK12BX103K
Description
CAP CER 10000PF 50V 10% AXIAL
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10000 pF ±10% 50V Ceramic Capacitor BX Axial
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
CK12BX103K Models
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Applications
Packaging
Bag
Mounting Type
Part Status
Active
Package / Case
Axial
Capacitance
Size / Dimension
0.090" Dia x 0.160" L (2.29mm x 4.06mm)
Tolerance
±10%