CDR31BX183AKUS
DigiKey Part Number
1001-2145-2-ND - Tape & Reel (TR)
1001-2145-1-ND - Cut Tape (CT)
1001-2145-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CDR31BX183AKUS
Description
CAP CER 0.018UF 50V BX 0805
Manufacturer Standard Lead Time
56 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
0.018 µF ±10% 50V Ceramic Capacitor BX 0805 (2012 Metric)
EDA/CAD Models
CDR31BX183AKUS Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Failure Rate
S (0.001%)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Tolerance
±10%
Thickness (Max)
0.051" (1.30mm)