CCR06CG153FRV
DigiKey Part Number
1001-2287-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CCR06CG153FRV
Description
CAP CER 0.015UF 50V 1% RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
22 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
0.015 µF ±1% 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 Radial
EDA/CAD Models
CCR06CG153FRV Models
Failure Rate
R (0.01%)
Size / Dimension
0.290" L x 0.090" W (7.37mm x 2.29mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.300" (7.62mm)
Tolerance
±1%
Lead Spacing
0.200" (5.08mm)
Voltage - Rated
Lead Style
Straight
Temperature Coefficient
Base Product Number
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C