C9TS6MD6137AARX
DigiKey Part Number
399-13657-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C9TS6MD6137AARX
Description
CAP FILM 137UF 440VAC RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
45 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
137 µF Film Capacitor 440V Polypropylene (PP), Metallized Radial, Can
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
C9TS6MD6137AARX Models
Operating Temperature
-25°C ~ 55°C
Mfr
Mounting Type
Chassis, Stud Mount
Series
Package / Case
Packaging
Bulk
Size / Dimension
3.346" Dia (85.00mm)
Part Status
Active
Height - Seated (Max)
11.102" (282.00mm)
Capacitance
Termination
Terminal Block
Tolerance
-5%, +15%
Lead Spacing
0.748" (19.00mm)
Voltage Rating - AC
440V